Otwarcie likwidacji spółki z o. o. przez Internet

otwarcie likwidacji spółki z o. o. przez Internet

Śledząc bloga na stronie www.likiwdacjaspolki.com wiecie, że otwarcie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli właściwie uchwała o rozwiązaniu spółki – musi mieć formę notarialną. Tego wymogu właściwie nie można uniknąć* ale nie oznacza to, że nie ma możliwości podjęcia uchwały o otwarciu likwidacji spółki jednocześnie u notariusza i przez Internet.

otwarcie likwidacji spółki z o. o. przez Internet

Zgromadzenie wspólników spółki przez Internet


Możliwości do odbycia zgromadzenia wspólników przez Internet przy wykorzystaniu środków umożliwiających porozumienie się na odległość daje art. 2341 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim jeśli umowa spółki tego nie zabrania to każda spółka może zorganizować zgromadzenie wspólników przez Internet. Oznacza to, że właściwie każda spółka ma możliwość zorganizowania zgromadzenia wspólników w trybie on-line.

Warunkiem zgromadzenia wspólników w trybie on-line jest to, żeby była zapewniona możliwość dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym wszystkich uczestników zgromadzenia wspólników, by była możliwość głosowania oraz by wcześniej był zatwierdzony regulaminu odbywani takich zgromadzeń. Nie musimy zatem korzystać ze specjalistycznych narzędzi – wystarczy tutaj wykorzystanie popularnych możliwości: Microsoft Teams, Google Meet czy Zoom. Jeśli zajdzie konieczność podjęcia uchwał, dla których konieczne jest głosowanie tajne można skorzystać z aplikacji, które to umożliwiają (np. interankiety czy wyborek).

otwarcie likwidacji spółki z o. o. przez Internet

Zgromadzenie wspólników spółki przez Internet i jednocześnie u notariusza


Nie ma też jakichkolwiek przeszkód, żeby protokół z zgromadzenia wspólników odbytego przez Internet został zaprotokołowany przez notariusza. Żaden przepis nie zabrania żeby uchwała o rozwiązaniu spółki była podjęta właśnie w tym trybie.

Wówczas wyłącznie przewodniczący zgromadzenia musi udać się do notariusza. Bierze on ze sobą swój komputer czy tablet i w obecności notariusza łączy się z pozostałymi uczestnikami. Pozostali uczestnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu on-line, a notariusz powinien sporządzić z przebiegu zgromadzenia protokół nadając mu formę notarialną. Wówczas zachowana zostanie forma notarialna i będzie możliwość skutecznego otwarcia likwidacji spółki z o.o.

Zgromadzenie wspólników spółki on-line to formalności, których można uniknąć


Jak zatem widzicie można zorganizować zgromadzenie wspólników, które dokona rozwiązania spółki i otwarcia jej likwidacji w formie on-line właściwie w każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wymaga to jednak spełnienia kilku formalności i przygotowania się do tego – szczególnie opracowania i uchwalenia regulaminu. Zajmuje to często sporo czasu, dlatego warto wiedzieć, że są też inne sposoby, które umożliwiają podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki bez jednoczesnego osobistego stawiennictwa u notariusza.

W szczególności można w tym celu ustanowić pełnomocnika, który na podstawie zwykłego pisemnego upoważnienia będzie oddawał głosy na zgromadzeniu wspólników. Takim pełnomocnikiem może być też inny wspólnik. Można też po prostu z premedytacją nie uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników, jeśli oczywiście umowa spółki nie wymaga obecności wszystkich wspólników lub określonego progu kworum. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu ➤

*Wyjątkiem są tutaj spółki otwarte w systemie S24 i niezmieniane u notariusza. W tym wypadku rozwiązać spółkę można także przez system S24 przez Internet.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!