Wykreślenie sądu bez likwidacji to procedura dla spółek wpisanych do KRS pozwalająca sądowi rejestrowemu na usunięcie z rejestru podmiotów martwych. Przepisy pozwalają sądowi na wykreślenie spółki, która nie prowadzi działalności, nie posiada zbywalnego majątku oraz w stosunku co do której nie zachodzą „istotne okoliczności przemawiające przeciwko rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w tym w szczególności uzasadnione interesem wierzyciela.”
Spis treści:
Kiedy sąd wszczyna postępowanie o rozwiązanie spółki bez likwidacji
Żeby w ogóle postępowanie o rozwiązanie spółki bez likwidacji w stosunku do spółki było prowadzone musi wystąpić co najmniej jedna z przesłanek określonych w ustawie o KRS. Artykuł 25a wymienia pięć takich przesłanek, jednak w praktyce zastosowanie mają dwie:
Po pierwsze takie postępowanie się powinno prowadzić, jeśli wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu. Po drugie takie postępowanie się powinno prowadzić, jeśli pomimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe. Te dwie przesłanki często się przenikają, bo niezłożenie sprawozdań finansowych często kończy się umorzeniem postępowań przymuszających.
W praktyce jednak sądy rejestrowe wciąż unikają wszczynania tych postępowań. Jest to bowiem duże zaangażowanie, wymagające wysłania kilku, jeśli nie kilkunastu listów do różnych instytucji, celem ustalenia czy spółka rzeczywiście nie ma majątku i nie prowadzi działalności. Przy przeładowaniu pracą taka postawa nie może dziwić.
Umorzenie postępowania o rozwiązanie spółki bez likwidacji
Niechęć do tych postępowań powoduje także, że jak już sprawa o rozwiązanie spółki bez likwidacji zostanie wszczęta, to sądy jak tylko widza taką możliwość starają się ją umorzyć. Idealnym pretekstem dla umorzenia postępowania o rozwiązanie spółki jest sprzeciw wierzyciela.
W praktyce, jako że sąd pyta ZUS i skarbówkę o sytuacje spółki która chce wykreślić, instytucje te dostają informację o prowadzonym postępowaniu zmierzającym do usunięcia spółki z KRS. Jeśli sprawdzą w swoich rejestrach, że spółki te mają długi, piszą sprzeciw w stosunku do prowadzonego postępowania – wskazując właśnie na te długi. To nic, że dług ten jest sprzed lat i wszystkie działania egzekucyjne były nieskuteczne. Jest dług – nie można wykreślić spółki.
Jak wskazałem, dla sądu taki sprzeciw to jak wybawienie i w większości sytuacji stanowi podstawę dla umorzenia postępowania o rozwiązanie spółki bez likwidacji. Takie działanie jest jednak oczywiście błędne bo istnieje art. 25d ust. 2 ustawy o KRS który wskazuje wprost, że istnienie niezaspokojonych zobowiązań ciążących na podmiocie wpisanym do Rejestru lub nieściągalnych wierzytelności nie wyłącza możliwości orzeczenia o rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Sam potencjalny interes wierzyciela stojący na przeszkodzie wykreślenia spółki powinien być „istotny”. Tę „istotność” sąd powinien ustalić a nie domniemywać z informacji: sprzeciwiam się bo dług i kropka.
W efekcie spółka dalej pozostaje podmiotem martwym istniejącym sobie w KRS i generującym problemy: dla sądu, dla wspólników i zarządu. Co jakiś czas bowiem, głównie przy okazji nieskładania sprawozdań spółki, temat martwej spółki odżywa.
Wykreślenie spółki bez likwidacji pomimo sprzeciwu urzędu skarbowego
Jest jednak nadzieja, bo niektóre sądy działają prawidłowo i nie uznają każdego sprzeciwu za wystarczający dla umorzenia postępowania bez likwidacji. W jednej ze spraw Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej orzeczeniem referendarza postanowił o umorzeniu postępowania bez likwidacji. W uzasadnieniu wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście poinformował, że spółka z o.o., w stosunku co do której było prowadzone postępowania, posiada rachunek bankowy wskazując jego numer oraz, że spółka posiada zaległości podatkowe oraz że sprzeciwia się rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego z uwagi na uzasadniony interes Skarbu Państwa.
Na tym etapie zarząd spółki, który był zainteresowany wykreśleniem tej spółki bez likwidacji, zwrócił się do nas. Wnieśliśmy skargę na orzeczenie referendarza. Wskazaliśmy i co ważniejsze – dobrze uzasadniliśmy, że sprzeciw skarbówki w tych warunkach nie stanowi istotnej okoliczności przemawiające przeciwko rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego
W efekcie sędzia orzekający zmienił postanowienie decydując o wykreśleniu spółki bez likwidacji. Uznał nasza argumentację wskazując, że sprzeciw urzędu skarbowego był niewystraczający. Sprawa zakończyła się po myśli naszego klienta. Trwała ponad pół roku, ale efekt jest najważniejszy.
Podsumowanie: wykreślenie spółki bez likwidacji przy sprzeciwie wierzyciela
Podsumowując ten temat należy powiedzieć, że postępowanie o rozwiązanie spółki bez likwidacji jest opcja na pozbycie się spółki. Nawet gdy jest wniesiony sprzeciw wierzyciela przed takim działaniem, nie oznacza to, że sąd nie powinien wykreślić spółki w ramach tego postępowania. Czasem warto zawalczyć o ten tryb, który ma swoje ewidentne korzyści.
Jest to opcja atrakcyjna dla wykreślenia spółki z KRS, szczególnie jeśli spółka nie ma pieniędzy na tradycyjną likwidację. Nie powinna być jednak wykorzystywana instrumentalnie jako tańsze zastępstwo dla likwidacji (a przez niektórych doradców tak właśnie wykorzystywana jest). Na wykreślenie w tym trybie czeka się dosłownie latami, jeśli w ogóle następuje. Jeśli zatem masz potrzebę doprowadzenia do usunięcia spółki z KRS, wybierz do tego odpowiednie rozwiązanie prawne.
Likwidacja spółki, wykreślenie bez likwidacji i sprzedaż spółki to możliwe opcje, z których każda ma plusy i minusy. Skontaktuj się z nami, żeby wybrać najlepszą z nich w Twojej sytuacji. Jesteśmy specjalistami od likwidacji spółek.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.