Umorzenie postępowania karnego o nieskładanie sprawozdań finansowych

Jednym z obszarów, w których nasz zespół świadczy pomoc są postępowania karne prowadzone na podstawie ustawy o rachunkowości. Najczęściej dotyczą one nieskładania rocznych sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności spółki wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Nieskładanie sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego to przestępstwo wskazane w art. 79 ust 4 ustawy o rachunkowości.

Klientka nie składała sprawozdań finansowych dla spółki – Urząd skarbowy wnosi akt oskarżenia

Odpowiedzialność zarządu za nieskładanie sprawozdań finansowych przez spółkę

W jednej z ostatnich spraw, klientka, będąca prezesem zarządu spółki, która od lat nie prowadziła działalności gospodarczej, otrzymała wezwanie do Urzędu Skarbowego. Mimo przedstawienia szczegółowych wyjaśnień, organ podatkowy zdecydował o wniesieniu aktu oskarżenia, co doprowadziło sprawę na etap sądowy.

Przestępstwo nieskładania sprawozdań finansowych – argumenty na rzecz umorzenia

W odpowiedzi na akt oskarżenia złożono wniosek o umorzenie postępowania, wskazując na znikomą szkodliwość społeczną zarzucanego czynu. Wsparcie dla tego stanowiska stanowiły poniższe argumenty oraz odniesienia do innych orzeczeń i literatury prawniczej. O braku społecznej szkodliwości w tym zakresie przemawiał:

• brak posiadania przez oskarżoną doświadczenia w prowadzeniu spraw spółki i tym samym braku świadomości istotności obowiązku składana sprawozdań finansowych spółki, co za tym idzie brak niskich pobudek po stronie oskarżonej w popełnieniu zarzucanych jej czynów,
• brak prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej przez spółkę,
• braku zatrudniania przez spółkę jakichkolwiek osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia,
• braku posiadania przez spółkę wierzycieli, którzy mogliby być potencjalnie narażeni na jakiekolwiek szkody uczestnicy obrotu gospodarczego z udziałem Spółki,
• faktu, że niezłożenie sprawozdań finansowych dotyczyło wyłącznie dwóch lat objętych aktem oskarżenia,
• faktu, że oskarżona uzupełniła dokumenty finansowe i prowadzi działania w celu likwidacji spółki.

Umorzenie postępowania karnego za nieskładanie sprawozdań finansowych

Przedstawione argumenty zyskały uznanie w Sądzie Rejonowym w Krakowie, który zajmował się sprawą o sygnaturze II K 1485/21. Po ponad miesiącu od złożenia odpowiedzi na akt oskarżenia sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania karnego prowadzonego przeciwko klientce.

Sytuację Sąd skwitował stwierdzeniem, że: zważywszy na kryteria określające stopień społecznej szkodliwości czynu, w tym zwłaszcza okoliczności popełnienia czynów, o jakie idzie w niniejszej sprawie, a w szczególności kontekst sytuacyjny zachowania się oskarżonej tudzież wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, ładunek społecznej szkodliwości w czynach zarzucanych oskarżonej lokuje się na poziome znikomym. Nie każde bowiem – jak to nadmieniono wyżej – bezprawne zachowanie wymaga reagowania sankcją karną. Właśnie w tym celu ustanowiono tzw. materialny substrat przestępstwa w postaci społecznej szkodliwości czynu, by czyny błahe, drobne, choć formalnie wypełniające znamiona przepisu ustawy karnej, nie były przez nią sankcjonowane. Z tego rodzaju czynami, zdaniem Sądu, ma się zaś do czynienia w niniejszej sprawie i dlatego też właśnie należało umorzyć przedmiotowe postępowanie, albowiem nie wszczyna się postępowania, a już wszczęte umarza m.in. wówczas, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma.

Podsumowanie

Jeśli stoisz przed zarzutami o nieskładanie sprawozdań finansowych lub obawiasz się odpowiedzialności karnej wynikającej z formalnych obowiązków spółki, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Dzięki doświadczeniu w podobnych sprawach zapewniamy skuteczną obronę, dokładną analizę sytuacji oraz wsparcie na każdym etapie postępowania. Pozwól nam zadbać o Twoje interesy i ograniczyć ryzyko prawne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!