Jakie sprawozdania i za jakie okresy od momentu postawienia spółki w stan likwidacji trzeba sporządzić i kiedy? Które sprawozdania trzeba złożyć do KRS?

Wiele problemów w temacie likwidacji spółki dotyczy obowiązków księgowych związanych z przygotowywaniem sprawozdań finansowych spółki, później ich zatwierdzaniem, składaniem do KRS, a nawet do urzędu skarbowego. W tym wpisie dokładnie i na przykładzie pokażemy jakie sprawozdania, za jakie okresy i kiedy od momentu postawienia spółki w stan likwidacji trzeba sporządzić, a poza tym które z nich podlegają złożeniu do KRS, czy skarbówki.

Spółka rozpoczyna likwidację – kiedy rozwiązać spółkę?

Przykład spółki w likwidacji

Żeby w sposób jasny przedstawić zagadnienie sprawozdań finansowych, najlepiej posłużyć się przykładem. Przyjmijmy, że mamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która została postawiona w stan likwidacji w dniu 1 sierpnia 2022 roku.

Przebieg procesu likwidacji spółki

Likwidacja potrwa co najmniej do lutego kolejnego roku, a najprawdopodobniej wykreślenie spółki nastąpi dopiero w okolicach kwietnia. Postępowanie likwidacyjne trwa bowiem co najmniej osiem miesięcy i nie można go przyspieszyć. Wynika to z wymogów likwidacji, które obejmują:

  • oczekiwanie na publikację ogłoszenia w MSiG (Monitorze Sądowym i Gospodarczym),
  • trzy miesiące na zgłoszenie się wierzycieli spółki,
  • kolejne trzy miesiące na podjęcie uchwały o podziale majątku,
  • kilka tygodni na wydanie postanowienia sądu o rozwiązaniu spółki.

Dlaczego warto rozpocząć likwidację 1 sierpnia?

Dlaczego likwidacja naszej przykładowej spółki rozpoczyna się właśnie 1 sierpnia? Z perspektywy księgowości najlepiej jest rozpocząć proces pierwszego dnia miesiąca. Ułatwia to zamknięcie ksiąg rachunkowych sprzed likwidacji i otwarcie nowych dla spółki w likwidacji. Wynika to z przepisów ustawy o rachunkowości. Właśnie dlatego pierwszy dzień miesiąca jest najczęściej wybieranym momentem na rozpoczęcie likwidacji spółki.

Jakie sprawozdania i za jakie okresy od momentu postawienia spółki w stan likwidacji jest ona zobowiązana sporządzić?

Nasza przykładowa spółka, która rozpoczęła likwidację, ma przed sobą całkiem sporo obowiązków księgowych.

Sprawozdanie przed likwidacją

Po pierwsze, spółka musi sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający dzień postawienia spółki w stan likwidacji, czyli na dzień 31 lipca 2022 roku, za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 lipca 2022 roku. Sprawozdanie to nie podlega zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Wspólników, ale musi zostać złożone w KRS za pomocą repozytorium dokumentów finansowych. Na wykonanie tego obowiązku jest 7 dni.

Bilans otwarcia likwidacji

Po drugie, konieczne jest sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji na dzień 1 sierpnia 2022 roku, czyli dzień rozpoczęcia likwidacji. Jest to również sprawozdanie finansowe, w którym wartość aktywów określa się według wartości zbywczej. Zgodnie z art. 281 KSH, likwidatorzy składają bilans otwarcia zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Dokument ten ma charakter wewnętrzny i nie wymaga zgłoszenia do KRS. Na sporządzenie tego bilansu jest 14 dni.

Sprawozdanie roczne za rok obrotowy

Trzecie sprawozdanie finansowe dotyczy zamknięcia roku obrotowego. Ponieważ wcześniejsze sprawozdanie obejmuje okres od stycznia do lipca, spółka musi sporządzić roczne sprawozdanie finansowe za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2022 roku. To tradycyjne sprawozdanie wymaga zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników i złożenia do KRS. Termin sporządzenia upływa 31 marca kolejnego roku.

Sprawozdanie likwidacyjne przed podziałem majątku

Kolejny, czwarty dokument to sprawozdanie likwidacyjne (finansowe), sporządzane na dzień poprzedzający podział majątku między wspólników po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Przepisy nakazują, aby sprawozdanie to zostało przygotowane przez likwidatorów, przedstawione do zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników, a następnie złożone do KRS wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki. Dodatkowo sprawozdanie to musi zostać przesłane do urzędu skarbowego.

Jest to najważniejsze sprawozdanie w trakcie likwidacji, ponieważ dokumentuje zakończenie czynności likwidacyjnych. Data tego sprawozdania powinna odpowiadać momentowi, gdy spółka posiada już tylko środki pieniężne do podziału (jeśli jakieś pozostały) i nie wykazuje innych aktywów ani zobowiązań. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest pozostawienie części majątku w naturze i podzielenie go pomiędzy wspólników bez wcześniejszego upłynniania.

Sprawozdanie końcowe po zakończeniu likwidacji

Piąte sprawozdanie sporządza się na dzień zakończenia likwidacji, po podziale majątku między wspólników. Nie wymaga ono zatwierdzenia przez wspólników ani zgłoszenia do KRS. Jest to dokument wewnętrzny, potwierdzający pomyślne zakończenie likwidacji. Na jego sporządzenie jest 7 dni od zakończenia procesu.

Dodatkowe sprawozdania w przypadku przedłużonej likwidacji

Ewentualne inne sprawozdania powstałyby gdyby nasza likwidacja dalej przedłużyła się o kolejny rok lub lata obrotowe. Warto dodać, że w praktyce, jeśli mamy do czynienia ze zgodną likwidacją, z części sprawozdań finansowych – tych, których nie trzeba przedkładać do KRS – można zrezygnować. Może się jednak okazać, że będą one potrzebne w toku likwidacji, gdy nadmiernie wymagający referendarz będzie chciał na nie zerknąć pod rygorem zwrotu wniosku o wykreślenie spółki.

Podsumowanie – obowiązki rachunkowe związane z likwidacją spółki

Po pierwsze, pamiętaj, że wpis ten jest aktualny na dzień, kiedy go piszemy i publikujemy. Zmiany w prawie powodują, że informacje te trzeba zweryfikować, bo następują one naprawdę szybko. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej przy likwidacji spółki, zapraszamy do kontaktu. Po drugie, obowiązki rachunkowe związane z likwidacją to naprawdę istotna część całego procesu. Księgowość musisz trzymać do końca likwidacji, bo bez ich usług nie uda Ci się ukończyć likwidacji (o ile sam nie sporządzasz sprawozdań). 

Jeśli szukasz biura rachunkowego obsługującego likwidację spółek z czystym sumieniem możemy polecić Ci biuro OneOffice prowadzone przez Patrycje Oparczyk: https://ustawadopoduszki.pl/

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba głosów: 13

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

8 thoughts on “Jakie sprawozdania i za jakie okresy od momentu postawienia spółki w stan likwidacji trzeba sporządzić i kiedy? Które sprawozdania trzeba złożyć do KRS?”

  1. Witam Panie Mecenasie,
    a co w przypadku gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w likwidacji na mocy orzeczenia Sądu, a wspólnicy są w konflikcie i nie ma szans na zatwierdzenie wszystkich końcowych sprawozdań, a przecież należy dołączyć do wniosku o wykreślenie? Pozew o wyłączenie wspólnika to zbyt długa droga.

    1. adw. Krzysztof Lamparski

      Dzień dobry Panie Jakubie

      nie widzę w przypadku konfliktów jasnych ścieżek. Jest to sytuacja patowa. Osobiście bym w tym wypadku doradzał podjęcie próby zatwierdzenie sprawozdania finansowego i w zależności od przebiegu, spróbował mimo to złożyć wniosek o wykreślenie spółki, powołując się na art. 288 par 2 ksh (byc może przez analogię), a jak nic sie nie uda – pozostanie wniosek o odwołanie likwidatora i pozostawienie spółki w stanie paraliżu. Tutaj należy rozważyć interes spółki i wszystkich zainteresowanych, żeby ustalić czy w ogóle można z tej sytuacji znaleźć rozwiązanie. Komentarz zainspirował mnie do napisania artykułu o likwidacji spółki w przypadku konfliktu wspólników, myślę ze niedługo ukaże się on na blogu.

  2. Jeśli likwidacja trwa ponad rok i w międzyczasie składało się normalnie roczne sprawozdanie finansowe to czy sprawozdanie likwidacyjne sporządza się za okres od początku roku do dnia poprzedzającego dzień likwidacji majątku czy za okres od daty otwarcia likwidacji do dnia poprzedzającego dzień likwidacji majątku?

    1. adw. Krzysztof Lamparski

      Sprawozdanie likwidacyjne obejmuje wówczas okres od początku roku do dnia zakończenia likwidację spółki 🙂

  3. Dzień dobry, mam pytanie o proces likwidacyjny spółki z o.o.. Ogłoszenie o likwidacji było w MSiG 12 kwietnia, księgowa sporządziła mi końcowe sprawozdanie likwidacyjne na 21 września. Wyszła strata więc nie ma co dzielić między dwóch wspólników ale czy nie będzie problemu, że nie minęło 6 miesięcy od ogłoszenia w likwidacji ?

    1. adw. Krzysztof Lamparski

      Przepisy mówią o tym, że podział majątku nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od ogłoszenia o likwidacji spółki w MSiG. Jeśli sprawozdanie z likwidacji pokazuje, że czynności likwidacyjne zostały zakończone wcześniej, właściwie nie widzę przeszkód prawnych, żeby sprawozdanie likwidacyjne było wcześniej, a uchwała o podziale majątku po 6 miesiącach (a właściwie uchwałe o odstąpieniu od podziału z powodu braku majątku w Pani przypadku). Nie miałem jednak takich sytuacji, zawsze staram się trzymac tych 6 miesięcy.

  4. Witam

    czy jeżeli taka spółka podejmie uchwałę o zatw. spr. likwidacyjnego za okres od 1.08.22 do 28.02.23 w dniu 1.03.23, oświadczenie likwidatora bedzie z dnia 1.03.23 to kiedy powinien nastąpić podział majątku między wspólników? Też z datą 1.03.23?

    1. adw. Krzysztof Lamparski

      Dzień dobry Pani Joanno,
      przepisy o likwidacji spółki z o. o. mówią o tym, że nie może być szybciej niż przed 6 miesiącami od ogłoszenia w MSiG więc ten termin jest kluczowy. W Pani przypadku zrobiłbym podział majątku likwidowanej spółki 1 marca lub później (zakładając, że upłynęło tych 6 miesięcy)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!