Czy możliwy jest zwrot przez sąd rejestrowy KRS grzywny nałożonej w związku z postępowaniem przymuszającym? W niniejszym artykule chcieliśmy pochwalić się naszym sukcesem o który naprawdę trudno w relacji z sądem rejestrowym KRS. Udało się nam bowiem odzyskać dla naszego klienta od sądu rejestrowego grzywnę w wysokości 5.000 złotych, która została już wyegzekwowana przez komornika i przelana na rachunek bankowy sądu. Wniosek z powyższego jest taki, że nie ma beznadziejnych spraw, a mając wiedzę i doświadczenie można odwrócić niekorzystne zdarzenia. Klientowi dziękujemy za okazane zaufanie!
Spis treści:
Sąd Rejestrowy KRS nakłada grzywnę w wysokości 5.000 złotych
Klient trafił do nas po tym, jak dowiedział się, wchodząc na własny rachunek bankowy, że sąd rejestrowy KRS nałożył na niego grzywnę w wysokości 5.000 złotych, którą właśnie zajął komornik. Klient nie miał w ogóle świadomości tego, że sąd prowadził z jego udziałem postępowanie przymuszające i ponadto, że w ramach tego postępowania nałożył na niego grzywnę.
Brak możliwości natychmiastowego wstrzymania egzekucji
Pomimo że błyskawicznie skontaktowaliśmy się z komornikiem, ten nie mógł wstrzymać egzekucji bez wniosku wierzyciela (sądu rejestrowego). Sąd działał natomiast własnym tempem i pomimo naszych wniosków nie wstrzymał egzekucji dostatecznie szybko. W ten sposób grzywna została wyegzekwowana i przekazana przez komornika do sądu rejestrowego.
Skutki wyegzekwowanej grzywny
To jedna z najgorszych sytuacji. Dopóki grzywna nie zostanie wyegzekwowana, można próbować podejmować wiele czynności, żeby doprowadzić do jej umorzenia i ostatecznie uniknąć płatności. Gdy już komornik zajmie pieniądze i przekaże je sądowi, sytuacja mocno się komplikuje.
Postępowanie przymuszające o powołanie zarządu względem wspólnika
Nasz klient był udziałowcem w spółce z o.o., która od wielu lat nie funkcjonuje na rynku gospodarczym. Był to typowy podmiot martwy, który nie składał sprawozdań finansowych, a cała korespondencja do niej kierowana zawsze wracała w trybie podwójnego awizo. Co więcej, spółka ta nie miała nawet zarządu, bo osoba pełniąca rolę Prezesa Zarządu zmarła.
Wszczęcie postępowania przymuszającego przez sąd
Sąd Rejestrowy, mając powyższe informacje, zwrócił się do wspólnika o powołanie nowego zarządu, wszczynając postępowanie przymuszające w tym zakresie. Takie działanie jest zgodne z art. 24 ust. 1a ustawy o KRS. Zgodnie z nim, w uzasadnionych przypadkach, w razie stwierdzenia, że osoba prawna nie posiada organu uprawnionego do reprezentowania lub w składzie tego organu zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, sąd rejestrowy, wyznaczając odpowiedni termin, może wezwać obowiązanych do powołania lub wyboru tego organu do wykazania, że organ został powołany lub wybrany albo że braki w jego składzie zostały usunięte.
Brak wiedzy o postępowaniu ze względu na nieaktualny adres
Cała korespondencja była jednak prowadzona na dawno nieaktualny adres naszego klienta. Nie miał on zatem jakichkolwiek informacji o tym, że sąd prowadzi z jego udziałem postępowanie przymuszające.
Grzywna w wysokości 5.000 zł i egzekucja
Ostatecznie w ramach postępowania przymuszającego nasz klient otrzymał 5.000 zł grzywny i dowiedział się o niej z egzekucji.
Umorzenie postępowania przymuszającego
Dzięki naszym działaniom udało nam się przede wszystkim umorzyć postępowanie przymuszające prowadzone względem naszego klienta. Udowodniliśmy sądowi, że nie ma możliwości powołania zarządu ze względu na sytuację prawną i faktyczną, w której spółka się znajduje.
Problem wyegzekwowanej grzywny
Pozostał problem wyegzekwowanej grzywny. Zgodnie z art. 1052 kpc, w razie wykonania czynności przez dłużnika lub umorzenia postępowania grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu. Oznacza to, że jeśli grzywny zostały zapłacone (lub wyegzekwowane), wydawać by się mogło, że nie ma możliwości ich umorzenia i odzyskania.
Nam się jednak udało. Przywróciliśmy termin na wniesienie skargi na postanowienie referendarza sądowego, które nakładało na naszego klienta grzywnę w wysokości 5.000 złotych, i złożyliśmy odpowiednio uzasadnioną skargę. W efekcie upadł tytuł egzekucyjny. Doszło zatem do sytuacji, że formalnie przestało istnieć postanowienie o nałożeniu grzywny, a sąd rejestrowy musiał przyznać, że grzywna musi zostać zwrócona.
Wykreślenie spółki z KRS bez likwidacji
Jednocześnie udało się doprowadzić do rozwiązania spółki bez likwidacji i tym samym wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS. Dzięki temu spółka nie będzie generowała dalszych problemów dla naszego klienta.
Podsumowanie
Dzięki naszym działaniom udało się skutecznie umorzyć postępowanie przymuszające, które sąd rejestrowy prowadził wobec naszego klienta. Udowodniliśmy, że w związku z sytuacją prawną i faktyczną spółki nie ma możliwości powołania nowego zarządu. Rozwiązaliśmy także problem wyegzekwowanej grzywny – przywróciliśmy termin do złożenia skargi na postanowienie referendarza sądowego i doprowadziliśmy do uchylenia tytułu egzekucyjnego. W efekcie grzywna została zwrócona naszemu klientowi. Jednocześnie udało się rozwiązać spółkę bez przeprowadzania likwidacji oraz wykreślić ją z rejestru przedsiębiorców KRS, co ostatecznie zakończyło wszelkie problemy z nią związane. Sprawa, prowadzona przez adwokata Krzysztofa Lamparskiego, trwała prawie rok, jednak najważniejsze jest to, że klient jest w pełni zadowolony z osiągniętych rezultatów.
Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z naszą kancelarią. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu pomożemy Ci skutecznie rozwiązać Twoje problemy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.