Wniosek o upadłość spółki tylko przez Krajowy Rejestr Zadłużonych. Elektroniczne postępowanie upadłościowe.

Nowelizacja przepisów prawa wprowadziła – po elektronizacji postępowań rejestrowych w połowie 2021 roku – także elektronizację postępowań upadłościowych. Obecnie funkcjonuje Krajowy Rejestr Zadłużonych, który jest jawnym rejestrem prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości zawierający m. in informacje o podmiotach wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe. To on umożliwia złożenie wniosków o upadłość spółek.

Krajowy Rejestr Zadłużonych do składania wniosku o upadłość spółki

Jedną z funkcjonalności KRZ jest to, że w tym portalu można składać wnioski i pisma procesowe w postępowaniach upadłościowych. Można także przeglądać akta tych postępowań oraz odbierać korespondencję związaną z tymi postępowaniami. A tak naprawdę to nawet  trzeba – bo obecnie wyłączono możliwość składania wniosków o upadłość spółek w tradycyjnej formie pisemnej. Jeśli to zrobimy – sąd zwróci taki wniosek nakazując jego złożenie właśnie przez KRZ.

W ramach tego portalu będziemy także prowadzili dalszą korespondencję z sądem. Sąd Upadłościowy będzie przesyłał swoje pisma i postanowienia przez ten właśnie portal. Powinno się go zatem pilnować, jeśli proceduje się upadłość spółki.

Załóż konto w Portalu Rejestrów Sądowych, jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość spółki

Aby móc to zrobić oczywiście należy się zarejestrować w Portalu Rejestrów Sądowych, a potem przejść do części dotyczącej Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tam z pośród kilku opcji możemy m. in. złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy (czyli także spółki). System wymaga podania danych do wniosku, uzupełnienia informacji związanych z upadłością, złożenia wymaganych oświadczeń. Pozwala też na dołączenie dokumentów.

To zmiana, o której powinien pamiętać każdy członek zarządu. Złożenie wniosku o upadłość w tradycyjnej formie nie będzie bowiem traktowane jako skuteczne złożenie wniosku o upadłość. Zwrócony wniosek ze względu na brak formalny nie daje żadnej ochrony przed ewentualną odpowiedzialnością za długi spółki.

Więcej o funkcjonalnościach Krajowego Rejestru Zadłużonych i tego w jaki sposób go wykorzystywać mając przed sobą upadłość spółki, będziemy opisali w kolejnych tekstach na naszym blogu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!