Porzucenie spółki – zła strategia

Zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które weszły w życie od stycznia 2015 roku, szumnie zapowiadały wyeliminowanie z rejestru tzw. martwych podmiotów – czyli porzucenie spółki, które nie prowadzą faktycznej działalności operacyjnej, natomiast nie zostały zlikwidowane i wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Są to takie spółki, które albo zostały porzucone albo z innych przyczyn nie prowadzą już działalności gospodarczej.

„Martwe podmioty”


Pomimo słusznego założenia i dobrze przygotowanej zmiany przepisów rejestr wciąż jest jednak pełen tzw. martwych podmiotów. Sędziowie i referendarze sądowi nie mają bowiem mocy przerobowych by z urzędu – tak jak każą przepisy – zająć się ich wykreśleniem. W związku z tym warto zainicjować takie postępowanie i pomóc Sądowi w sprawnym przeprowadzeniu tego procesu, co właśnie oferujemy.

W każdym takim przypadku oficjalna procedura zakłada przeprowadzenie likwidacji takiego podmiotu. Celem likwidacji jest oficjalne zakończenie bieżącej działalności spółki, wypełnienie zobowiązań, upłynnienie majątku spółki i ewentualne jego podzielenie pomiędzy wspólników. Procedurę likwidacyjną spółek określają przepisy kodeksu spółek handlowych jednak trzeba generalnie stwierdzić, że nie jest ona ani prosta, ani szybka – co niejednokrotnie powoduje, że świadomie lub nie, nie jest ona w ogóle przeprowadzana.

Tym samym powszechnym zjawiskiem jest porzucenie tzw. martwych spółek i pozostawienie ich samym sobie. Taka strategia jednak często wyłącznie na chwilę odwleka problemy, które z czasem wracają ze zwielokrotnioną siłą. Porzucenie podmiotu może się bowiem w konsekwencjach wiązać z tarapatami finansowymi, nałożeniem grzywien, czy w końcu postępowaniem karnym. Więcej o tym przeczytasz na naszych kolejnych wpisach.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was ofertę specjalistycznego wsparcie prawnego w procesie usunięcia podmiotów z KRS. Jeśli to możliwe w drodze szybszego i tańszego postępowania z urzędu, a jeśli nie – w drodze tradycyjnej likwidacji. Te usługi można nazwać „sprzątaniem niedokończonych spraw”, tak by więcej nie wywoływany one problemów. Jeśli masz pytania w tym temacie, napisz do nas. Jednocześnie zapraszamy do śledzenia naszych wpisów.

porzucenie spółki

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!