Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto w Poznaniu obejmuje dwa wydziały rejestrowe, które zajmują się m. in. obsługą rejestru przedsiębiorców. W tym rejestrze wpisane są podmioty, które najbardziej nas interesują, mianowicie różnego rodzaju spółki i spółeczki z Poznania i okolic. Podmioty, które są nam szczególnie bliskie z uwagi na to, że nasza kancelaria wywodzi się właśnie z Poznania. Sędziowie i referendarze pracujący w wydziałach gospodarczych KRS zajmują się rozpoznawaniem wniosków o zmianę danych spółek, w tym wykreślaniem spółek z KRS. Postępowanie rejestrowe twa zazwyczaj długo. Jedną z głównych tego przyczyn jest natłok spraw, które obsługują. Pozyskaliśmy dla Was statystyki obejmujące pracę Sądu Rejestrowego w Poznaniu, żeby pokazać jak wygląda to w rzeczywistości.
Spis treści:
PRAWIE 70.000 WNIOSKÓW ROCZNIE DO KRS W POZNANIU
W 2020 roku do poznańskiego sądu rejestrowego wpłynęło ogółem 61.326 spraw. Do tego doliczyć trzeba „ogon” obejmujące niezałatwione sprawy z roku 2019 i robi nam się prawie 70.000 spraw do ogarnięcia w roku. W roku 2019 były to podobne ilości i to naprawdę sporo.
Liczba ta z pewnością nie będzie się zmniejszała. Do obsługi przez poznański KRS każdego roku dochodzi bowiem blisko 5.000 spółek. W roku 2019 dokonano rejestracji 4.720 spółek, w tym 3.653 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W roku 2020 było to 5.105 spółek i w tym 4.229 spółek z o. o. Z tej statystyki wynika, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są najbardziej popularną formą prawną do prowadzenia biznesu.
CORAZ WIĘCEJ POSTĘPOWAŃ PRZYMUSZAJĄCYCH
Sąd Rejestrowy w Poznaniu rozpędza się jeśli chodzi o postępowania przymuszające. Postępowania przymuszające mają doprowadzić w swoim zamiarze do zmuszenia spółek do wypełniania obowiązków rejestrowych – w tym do składania sprawozdań finansowych. W 2018 roku liczba postepowań przymuszających wynosiła łącznie 8.403, w kolejnym roku 12.739, a w 2020 roku 11.191. Do blisko dwunastu tysięcy firm z wielkopolski trafiły zatem pisma o wykonanie obowiązków względem poznańskiego KRS pod rygorem nałożenia grzywny. Zdecydowana ich większość dotyczyła sprawozdań finansowych.
Średnio połowa z tych postępowań jest umarzana, co oznacza że okazały się skuteczne, lub przeciwne – ustalono, że nie mogą one przynieść oczekiwanego skutku. Druga połowa jest „załatwiona w inny sposób”. Pod tym pojęciem kryje się w naszej ocenie wymierzenie grzywny dla zarządu lub wspólników za niewykonywanie obowiązków.
CZY SĄD WYKREŚLA SPÓŁKI Z URZĘDU?
Sąd Rejestrowy ma obowiązek przeprowadzić w stosunku do „martwych spółek” z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego na podstawie art. 25a Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o KRS. Ta możliwość istnieje od 2015 roku, a jak wygląda jej stosowanie?
W 2018 roku sąd rejestrowy w Poznaniu zajął się 712 takimi postępowaniami, z czego wyłącznie 206 zostało uwzględnionych. W roku 2019 było lepiej – 2.002 postępowania, a 1.031 uwzględnione. Rok 2020 zakończył się statystyką obejmującą 2.308 wszczętych postępowań, w tym 1.292 postępowań zakończonych wykreśleniem spółki z KRS.
Tendencja jest zatem wzrostowa, co oznacza że być może za jakiś czas w rejestrze nie będzie „martwych spółek”. Postępowania te jednak trwają bardzo długo – w 2020 roku prawie spraw zostało załatwionych (niezależnie od skutku) w okresie przekraczającym 6 miesięcy.
PODSUMOWANIE PRACY SĄDU REJESTROWEGO W POZNANIU
Jak pokazuje analiza statystyk sądu rejestrowego z Poznania, raczej nie można narzekać w tym miejscu na brak pracy. Znamienne jest jednak to, że coraz liczniej pojawiają się postępowania przymuszające i związane z nimi grzywny, a także postępowania o wykreślenie spółek z KRS bez przeprowadzania postępowań likwidacyjnych. Oznacza to, że w Poznaniu porządki w rejestrze przedsiębiorców trwają, a jeśli masz spółkę, która nie funkcjonuje raczej prędzej niż później ktoś z sądu się nią zainteresuje. Nie czekaj na grzywnę i z naszą pomocą zrób porządek w swoich spółkach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.