Nadwyżka likwidacyjna w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Co zrobić z majątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialności, który pozostał po przeprowadzeniu likwidacji?

Przeprowadzenie procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli w między czasie nie popadała ona w tarapaty finansowe i nie jest całkowitym bankrutem, może zakończyć się tym że pozostanie w niej majątek, z którym coś trzeba zrobić. W tym artykule omawiamy co dzieje się z tzw. nadwyżką likwidacyjną – czyli majątkiem spółki z o. o., który pozostał po przeprowadzeniu likwidacji.

Kiedy można podzielić majątek?


Musisz pamiętać, że ewentualnego podziału majątku spółki z o. o. można dokonać dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli do zgłaszania swoich roszczeń. To pierwszy i podstawowy warunek podziału majątku. Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym musi być prawidłowo skonstruowane. Jeśli będzie ono źle napisane, nie będzie ono wtedy prawne skuteczne, a tym samym nie zacznie biec 6-miesięczny termin, po którego upływie możliwy jest podział majątku spółki.

Drugi warunek to zaspokojenie lub zabezpieczenie wszystkich wierzycieli spółki – o ile to oczywiście możliwe w sytuacji spółki.

Jeśli podzielicie majątek spółki przed spełnieniem obu tych warunków, to wspólnicy muszą się liczyć z obowiązkiem jego zwrotu. Może być to nieprzyjemne dla wspólników.

nadwyżka likwidacyjna

Zasady podziału majątku spółki po likwidacji


Podstawową zasadą jest to, że podziału majątku spółki po likwidacji dokonuje się pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.

Zasada ta może być jednak zmieniana umową spółki. Zmiana może polegać na przyznaniu niektórym wspólnikom pierwszeństwa w zaspokojeniu ich roszczenia (wspólnik otrzyma majątek przed innymi), określać inne zasady podziału aniżeli poprzez odniesienie się do liczby udziałów lub na przykład przewidywać przeznaczenie majątku na zupełnie inne cele. Wspólnicy mogą także się umówić, że po likwidacji odzyskają oni wniesione wkłady na pokrycie obejmowanych udziałów – oczywiście pod warunkiem że spółka po zaspokojeniu i zabezpieczeniu wierzycieli wciąż będzie dysponowała tym składnikiem majątku. To fajne rozwiązanie i warto o nim pomyśleć planując umowę spółki, szczególnie jeśli wkładem do spółki są unikalne wartości jak np. prawa autorskie czy prawa własności przemysłowej.

Nie można jednak całkowicie wyłączyć jednego lub kilku ze wspólników od udziału w sumie likwidacyjnej. Taki zabieg uznawany jest za niezgodny z naturą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co ważne, jeśli w trakcie likwidacji stwierdzicie, że zasady podziału majątku likwidacyjnego Wam nie odpowiadają, w trakcie postepowania likwidacyjnego można zmienić umowę spółki i ustalić nowe reguły, odpowiadające Waszym potrzebom.

nadwyżka likwidacyjna

Co jeśli po podziale majątku spółki zgłosi się jej wierzyciel?


Do czasu podziału majątku spółki wierzyciele mogą żądać spłacenia swoich należności z majątku spółki, który nie został jeszcze podzielony pomiędzy wspólników. Po podziale majątku spółki pomiędzy wspólników takiej możliwości już nie ma. Jeśli zatem podział już nastąpił, to majątek który otrzymali wspólnicy z nadwyżki likwidacyjnej jest bezpieczny i wierzyciel nie ma prawa zażądać jego zwrotu od wspólnika. No chyba, że wspólnicy działali w złej wierze – wtedy ta ochrona nie działa.

Zła wiara wspólnika występuje wtedy, kiedy wspólnik wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć o niezaspokojonych wierzytelnościach spółki – co będzie musiał wykazać wierzyciel spółki. Postepowanie w tym przedmiocie jest jednak skomplikowanie prawnie i bardzo pogmatwane, dlatego w praktyce właściwie one nie występują.

Pamiętaj o podatkach od majątku polikwidacyjnego


Pamiętaj też, że podział majątku po spółce może być związana z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Planując likwidację zawsze bierzemy to pod uwagę – dlatego dobrze skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy czuwają nad wszystkimi aspektami likwidacji spółki

O podatkach jakie wiążą się z likwidacją spółki możesz przeczytać na innym naszym wpisie: https://likwidacjaspolki.com/likwidacja-spolki-z-o-o-a-podatki/

nadwyżka likwidacyjna

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!