likwidacja spółki z długami

Wielu z Państwa decyduję się na likwidację spółki z powodów finansowych. Nie oszukujmy się, nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Decyzja o likwidacji spółki pojawia się zazwyczaj z pojawieniem się również spadków obrotów, a w ostateczności dochodów. Wraz ze spadkiem dochodów pojawią się niestety długi, niespłacone zobowiązania zarówno prywatne jak i publiczne.

likwidacja spółki z długami

Czy zatem likwidacja spółki rozwiązuje problem istnienia długu? Niestety nie.

Nad kwestią wygaśnięcia długów spółki wraz z jej likwidacją niejednokrotnie pochylił się, aż sam Sad Najwyższy. Wątpliwości Sądu budziło zarówno wygaśniecie długów prywatnoprawnych jak i umorzenie zobowiązań publicznoprawnych.

Dziś istnieje ugruntowana linia orzecznicza wskazująca jasno, iż likwidacja spółki nie powoduje wygaśnięcia długów prywatnych jak i publicznych, jednakże może być nierzadko podstawą do umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.

W toku likwidacji, co do zasady, likwidatorzy powinni spłacić wierzytelności zgłoszone przez wierzycieli spółki upłynniając jej majątek. Również dla wierzycieli znanych spółce, którzy nie zgłosili w terminie swoich wierzytelności, winny zostać złożone do depozytu sądowego odpowiednie sumy.

likwidacja spółki z długami

Co jednak z niespłaconymi zobowiązaniami?

Wierzyciele mogą skutecznie dochodzić swoich wierzytelności wobec spółki od innych podmiotów ponoszących odpowiedzialność za niewypełnione zobowiązania.

Najczęściej będą to byli już członkowie Zarządu. Oczywiście i oni mogą się uwolnić od odpowiedzialności za długi spółki najczęściej poprzez wskazanie, iż w odpowiednim czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.

Również likwidatorzy mogą ponosić solidarną odpowiedzialność ze spółką za jej zobowiązania a więcej w tym temacie przeczytają Państwo w artykule mec. Lamparskiego: https://likwidacjaspolki.com/odpowiedzialnosc-likwidatora-w-spolce-z-o-o/

Co więcej, po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców jej wierzyciele nie muszą posiadać nawet wyroku wobec spółki czy też wykazywać, iż egzekucja wobec spółki była nieskuteczna. Mogą oni w takim przypadku skierować pozew już bezpośrednio przeciwko byłemu członkowi zarządu.

Jak Państwo widzą, likwidacja spółki to proces niełatwy. Jest on dość sformalizowany a ponadto nie rozwiązuje częstych problemów finansowych. Dlatego dla bezpiecznego przejścia przez ten proces warto skorzystać z naszych usług.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!