Wielu z Państwa decyduję się na likwidację spółki z powodów finansowych. Nie oszukujmy się, nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Decyzja o likwidacji spółki pojawia się zazwyczaj z pojawieniem się również spadków obrotów, a w ostateczności dochodów. Wraz ze spadkiem dochodów pojawią się niestety długi, niespłacone zobowiązania zarówno prywatne jak i publiczne.
Spis treści:
likwidacja spółki z długami
Likwidacja spółki, a wygaśnięcie długów
Nad kwestią wygaśnięcia długów spółki wraz z jej likwidacją niejednokrotnie pochylił się, aż sam Sad Najwyższy. Wątpliwości Sądu budziło zarówno wygaśniecie długów prywatnoprawnych jak i umorzenie zobowiązań publicznoprawnych.
Dziś istnieje ugruntowana linia orzecznicza wskazująca jasno, iż likwidacja spółki nie powoduje wygaśnięcia długów prywatnych jak i publicznych, jednakże może być nierzadko podstawą do umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.
W toku likwidacji, co do zasady, likwidatorzy powinni spłacić wierzytelności zgłoszone przez wierzycieli spółki upłynniając jej majątek. Również dla wierzycieli znanych spółce, którzy nie zgłosili w terminie swoich wierzytelności, winny zostać złożone do depozytu sądowego odpowiednie sumy.
likwidacja spółki z długami
Niespłaconymi zobowiązania spółki z o.o. po likwidacji
Wierzyciele mogą skutecznie dochodzić swoich wierzytelności wobec spółki od innych podmiotów ponoszących odpowiedzialność za niewypełnione zobowiązania.
Najczęściej będą to byli już członkowie Zarządu. Oczywiście i oni mogą się uwolnić od odpowiedzialności za długi spółki najczęściej poprzez wskazanie, iż w odpowiednim czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.
Również likwidatorzy mogą ponosić solidarną odpowiedzialność ze spółką za jej zobowiązania a więcej w tym temacie przeczytają Państwo w artykule mec. Lamparskiego: https://likwidacjaspolki.com/odpowiedzialnosc-likwidatora-w-spolce-z-o-o/
Co więcej, po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców jej wierzyciele nie muszą posiadać nawet wyroku wobec spółki czy też wykazywać, iż egzekucja wobec spółki była nieskuteczna. Mogą oni w takim przypadku skierować pozew już bezpośrednio przeciwko byłemu członkowi zarządu.
Jak Państwo widzą, likwidacja spółki to proces niełatwy. Jest on dość sformalizowany a ponadto nie rozwiązuje częstych problemów finansowych. Dlatego dla bezpiecznego przejścia przez ten proces warto skorzystać z naszych usług.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.