Kasa fiskalna w przypadku likwidacji spółki
Ważną czynnością związaną z likwidacją spółki jest zamknięcie działania kas fiskalnych, które były używane w spółce do rejestrowania bieżącej sprzedaży. O tym kiedy można rozpocząć zamykanie kas fiskalnych, jak to zrobić oraz czy można kasę fiskalną na samym końcu sprzedać – dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Kasa fiskalna w przypadku likwidacji spółki
Kiedy wyrejestrować kasę fiskalną w związku z likwidacją spółki?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że likwidacja spółki w modelu tradycyjnym to proces który trwa co najmniej kilka miesięcy. Nie musisz zatem się spieszyć z zamknięciem i wyrejestrowaniem kasy fiskalnej. Powinieneś to zrobić dopiero, jeśli będziesz miał pewność że zakończyłeś ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych – czyli wtedy kiedy kasa fiskalna po prostu przestanie CI być potrzebna. W trakcie likwidacji możliwe jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, z tym że powinna zostać ona nakierowana na kończenie bieżących spraw likwidowanej spółki.
Opowiadając na pytanie kiedy wyrejestrować kasę fiskalną trzeba odpowiedzieć, że przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS, a po tym gdy spółka zakończyła wykonywanie faktycznej działalności gospodarczej związanej z ewidencjonowaniem sprzedaży towarów lub usług za pośrednictwem kasy fiskalnej.
Kasa fiskalna w przypadku likwidacji spółki
Procedura zamykania kas rejestrujących w likwidowanej spółki – jakie kroki trzeba wykonać?
Jeśli nadszedł ten czas, że można kasy rejestrujące używane przez likwidowaną spółkę wyrejestrować, można przystąpić do działania.
W pierwszym kroku powinieneś znaleźć serwisanta. Niezależnie czy posiadasz kasę nowego typu (on-line) czy też nie, bez jego pomocy po prostu się nie obejdzie. Serwisanta bez problemu znajdziesz przez Internet. Możesz też skontaktować się z firmą, która dokonywała fiskalizacji Twojej kasy.
W drugim kroku powinieneś wystawić raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięcznego). Robiłeś to z pewnością wiele razy, więc powinieneś wiedzieć jak to zrobić.
W trzecim kroku – już przy usługach serwisanta kas fiskalnych – należy dokonanie przy pomocy serwisanta odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Serwisant z tej czynności sporządzi protokół, a kasy zostanie wydrukowany raport fiskalny rozliczeniowy. Protokół z odczytu pamięci zawiera takie informacje jak dane podatnika, dane serwisanta, oznaczenie kasy oraz dane z odczytu.
Następnie, w czwartym kroku wydrukowany raport fiskalny rozliczeniowy oraz protokół z odczytu pamięci kasy fiskalnej powinieneś złożyć do właściwego urzędu skarbowego – tego samego, z którym się spółka rozliczała. Uwaga! Termin na to wynosi zaledwie 5 dni. Dokumenty te dołącza się do wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji kas. To prosty wniosek, który można pobrać np. ze strony biznes.gov.pl
Wszelkie czynności powinien wykonać oczywiście przedstawiciel spółki – w związki z likwidacją jej likwidator lub osoba przez niego wyznaczona.
Kasa fiskalna w przypadku likwidacji spółki
Sprzedaż kasy fiskalnej w ramach likwidacji
Właściwie nie ma przeszkód prawnym w tym, żeby wyrejestrowaną kasę fiskalną sprzedać. Rynek wtórny sprzedaży i zakupu kas fiskalnych – także w związku z dofinansowaniami, jakie można uzyskać na taką kasę – jest jednak bardzo nieduży. Sprzedaż kas z elektronicznym zapisem kopii i kas z papierowym zapisem kopii właściwie nie występuje z uwagi na ich wycofywanie do końca 2023 roku. Jeśli nie uda Ci się sprzedać kasy fiskalnej, pozostaje jej utylizacja jako elektro śmiecia.
Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż kasy fiskalnej pamiętaj, że jeśli dostałeś ulgę na zakup kasy fiskalnej i zamknąłeś spółkę w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży, ulgę będziesz musiał zwrócić.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.