Jaki jest koszt likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością związana jest z koniecznością poniesienia konkretnych wydatków. W tym wpisie w prosty sposób wypunktujemy za co i komu trzeba zapłacić jeśli zdecydujecie się na likwidację spółki. Jaki jest koszt likwidacji spółki w 2023 roku?

Opłata notarialna za sporządzenie aktu notarialnego – uchwały o rozwiązaniu spółki

Pierwszym kosztem związanym z likwidacją jest koszt notariusza za sporządzenie w formie aktu notarialnego protokołu posiedzenia Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, które podejmuje uchwałę o rozpoczęciu likwidacji spółki. Taka uchwała najczęściej rozpoczyna proces likwidacji. Do tego doliczyć trzeba koszty wypisów aktów notarialnych z uchwałą potrzebnych likwidatorom w dalszych etapach likwidacji. Koszt jednej strony wypisu z aktu notarialnego to kilka złotych. Łączna opłata dla notariusza nie powinna być wyższa, niż 1.000 zł – a zazwyczaj wynosi około 900 złotych.

Pamiętaj, że wynagrodzenie notariusza zawsze możesz negocjować, zdarzają się notariusze, którzy taką czynność wykonają nawet za 500 złotych.

Jest dobra wiadomość. W przypadku gdy spółka została otwarta w systemie S24 i jej umowa nie była zmieniana u notariusza koszt ten można wyeliminować podejmując uchwałę o rozwiązaniu spółki także w systemie S24. Jeśli jest taka możliwość, warto z tego skorzystać i zaoszczędzić sporo pieniędzy. W ramach współpracy gdy tylko mamy taką możliwość, staramy się skorzystać z tego sposobu, który ogranicza nakład finansowy i czasowy związany z likwidacją. Jeśli nie masz odstępu do swojej spółki w systemie S24, są sposoby na jego odzyskanie. Pisaliśmy o tym w artykule dostępnym pod tym linkiem.

Koszty zgłoszenia otwarcia likwidacji do KRS

Otwarcie likwidacji trzeba zgłosić w sądzie rejestrowym co aktualnie robi się w Portalu Rejestrów Sądowych. Opłata od tego wniosku to 250 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt opłaty za ogłoszenie, w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji – koszt ten to 100 zł. Całość opłaca się przez PRS lub można przelewem bankowym na rachunek bankowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Sąd Apelacyjny w Krakowie
88 1010 1270 0010 7822 3100 0000
kwota: 350 zł
tytułem: [nazwa spółki] opłata od wniosku KRS otwarcie likwidacji

Koszt związany z ogłoszeniem zawierającym wezwanie wierzycieli

Kolejny koszt związany jest z ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zawierającym wezwanie wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności. Za ogłoszenie takie płaci się od ilości znaków. Jeden znak kosztuj 70 groszy, a cała opłata nie może być niższa niż 60 złotych. Jako znaki traktuje się litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami, licząc po 0,70 zł za jeden znak.

Takie ogłoszenie najczęściej ma długość około 350-500 znaków. Opłata będzie wynosiła zatem od 245 złotych do 350 złotych. Przyjmujemy średnią – 300 złotych.

Mając dłuższą nazwę spółki, albo siedzibę w miejscowości o długiej nazwie zapłacisz więcej. Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce to ponoć Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie – każde po 30 znaków – 21 złotych za samą siedzibę spółki! Nieźle!

Koszt opłaty sądowej za wykreślenie likwidowanej spółki z rejestru

Po przeprowadzeniu likwidacji spółki trzeba zgłosić do sądu rejestrowego wniosek o jej wykreślenie. Tym razem trzeba wypełnić wniosek o nazwie KRS-X2 i w wnieść opłatę 300 zł. Robi się to także wyłącznie przez Internet, przez Portal Rejestrów Sądowych Do tego doliczyć trzeba koszt za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o likwidacji spółki – 100 zł. Razem wychodzi 400 złotych za ten etap.

Inne koszty

Jeśli w trakcie likwidacji spółki będziecie korzystali z pomocy profesjonalnego wsparcia do kosztów doliczyć należy także:

  1. koszty obsługi księgowej procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym zakresie koszt mogą być różne, ale trzeba doliczyć konieczność uzyskania co najmniej dwóch dodatkowych sprawozdań finansowych (a w modelowym przykładzie dwóch sprawozdań i dwóch bilansów). Aby ograniczyć koszty likwidacji dla spółek niefunkcjonujących zawsze proponujemy zawieszenie spółki, ale ograniczyć bieżące koszty księgowe.
  2. koszty obsługi prawnej procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na przykładzie naszej kancelarii, stawki zazwyczaj oscylują w granicy kwoty 3.000 złotych

Wniosek o zwolnienie od kosztów

Jeśli spółka nie ma funduszy na pokrycie opłat sądowych może wystąpić do sądu rejestrowego z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych. Spółka, która ubiega się o zwolnienie od kosztów sądowych, zobligowana jest do wykazania, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie, ale także że jej wspólnicy albo akcjonariusze nie mają dostatecznych środków na zwiększenie majątku spółki lub udzielenie spółce pożyczki.

Przy opłacie sądowej wynoszącej 250 złotych okazać się może, że więcej kosztować będzie przygotowanie odpowiedniej dokumentacji mającej na celu wykazanie sytuacji finansowej spółki i jej wspólników, dlatego w praktyce nie dochodzi do składania takich wniosków. Poza tym taki wniosek przedłuży postępowanie o co najmniej kilka miesięcy.

Podsumowując spis kosztów przy likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest następujący:

  1. Opłaty notarialne – ok. 1.000 złotych (bez opłaty dla spółek S24)
  2. Opłaty sądowe (w tym opłata za ogłoszenia w MSiG ogłoszeń o otwarciu likwidacji spółki i jej wykreśleniu) – 750 złotych
  3. Opłata za ogłoszenie w MSiG wezwania wierzycieli – ok. 300 złotych
  4. Obsługa księgowa procesu likwidacji (na przykładzie usług biura One Office) – od. 1.000 złotych
  5. Wynagrodzenie kancelarii (na przykładzie usług Kancelarii Adwokackiej Krzysztof Lamparski) – od 3.000 złotych

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!