Ile kosztuje likwidacja spółki komandytowej
Po zmianach prawa wiele osób decyduje się zamknąć spółkę komandytową, która przez wiele lat stanowiła podstawową formę prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym artykule podsumowujemy koszty likwidacji spółki komandytowej i odpowiadamy na pytanie ile to kosztuje.
Spis treści:
Dwa sposoby likwidacji spółki komandytowej
Na wstępie trzeba przypomnieć, że spółka komandytowa może zostać zlikwidowana w dwa sposoby: na drodze tradycyjnej likwidacji oraz w drodze uzgodnienia pomiędzy wspólnikami innego sposobu zakończenia jej działalności. Ten drugi sposób będziemy nazywali uproszczoną likwidacją.
Więcej na temat obu sposobów likwidacji sp. k. i ich przebiegu możesz przeczytać w naszym artykule: Likwidacja spółki komandytowej – tradycyjny i uproszczony sposób na zamknięcie sp. k.
To rozróżnienie jest ważne, bo każdy z tych sposobów różni się długością, skomplikowaniem i w konsekwencji ostatecznymi kosztami.
Ile kosztuje tradycyjna likwidacja spółki komandytowej?
Pierwszym kosztem tradycyjnej likwidacji spółki komandytowej jest wydatek na notariusza, który musi zaprotokołować uchwałę o rozwiązaniu spółki. Wiąże się to z wydatkiem około 800 złotych. Spółki komandytowe założone w systemie S24 mają możliwość podjęcia takiej uchwały z wykorzystaniem tego systemu i w ten sposób uniknięcia tego kosztu.
Następnie trzeba być gotowym do wydatków związanych ze zgłoszeniem otwarcia likwidacji sp. k. do sądu rejestrowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 350 złotych. W końcu, po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych, musisz przewidzieć również wydatek w wysokości 400 złotych od wniosku o wykreślenie spółki komandytowej z KRS.
Jeśli w trakcie likwidacji spółki komandytowej zajdzie potrzeba korzystania z pomocy profesjonalistów: księgowych, czy kancelarii – do kosztów likwidacyjnych należy dołożyć także wynagrodzenia z tego tytułu.
Cały stały koszt likwidacji spółki komandytowej nie powinien przekroczyć 1.500 złotych. W przypadku korzystania z pomocy zewnętrznej koszty te są naturalnie większe.
Podsumowanie wydatków:
- koszt notariusza: ok. 800 zł
- wniosek do KRS o otwarcie likwidacji: 350 zł
- wniosek do KRS o wykreślenie spółki: 400 zł
- koszt obsługi księgowej (na przykładzie biura OneOffice): od 800 złotych
- koszt obsługi prawnej (na przykładzie naszej Kancelarii): od 2000 zł
SUMA: 4.350 zł
Ile kosztuje uproszczona likwidacja spółki komandytowej?
Także w uproszczonej likwidacji sp. k. trzeba udać się do notariusza, przed którym ustala się inny sposób zakończenia działalności spółki z pominięciem likwidacji. Nie unikniemy zatem kosztu w wysokości ok. 800 złotych na honorarium notariusza.
W tym postępowaniu unikamy procedury likwidacyjnej, dlatego nie trzeba zgłaszać otwarcia likwidacji do KRS, a i samych dokumentów księgowych i pracy prawnika jest znacznie mniej. Oznacza to, że kolejnym kosztem uproszczonej likwidacji spółki komandytowej jest wyłącznie 400 zł opłaty od wniosku o wykreślenie spółki z KRS oraz ewentualne wydatki na pomoc profesjonalistów.
Podsumowanie wydatków:
- koszt notariusza: ok. 800 zł
- wniosek do KRS o wykreślenie spółki: 400 zł
- koszt obsługi prawnej (na przykładzie naszej Kancelarii): od 1000 zł
SUMA: 2.200 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.