Ile kosztuje likwidacja spółki komandytowej?

Ile kosztuje likwidacja spółki komandytowej

Po zmianach prawa wiele osób decyduje się zamknąć spółkę komandytową, która przez wiele lat stanowiła podstawową formę prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym artykule podsumowujemy koszty likwidacji spółki komandytowej i odpowiadamy na pytanie ile to kosztuje.

Dwa sposoby likwidacji spółki komandytowej


Na wstępie trzeba przypomnieć, że spółka komandytowa może zostać zlikwidowana w dwa sposoby: na drodze tradycyjnej likwidacji oraz w drodze uzgodnienia pomiędzy wspólnikami innego sposobu zakończenia jej działalności. Ten drugi sposób będziemy nazywali uproszczoną likwidacją.

Więcej na temat obu sposobów likwidacji sp. k. i ich przebiegu możesz przeczytać w naszym artykule:
https://likwidacjaspolki.com/likwidacja-spolki-komandytowej-sposoby-na-zamkniecie-spolki-komandytowej/

To rozróżnienie jest ważne, bo każdy z tych sposobów różni się długością, skomplikowaniem i w konsekwencji kosztami.

Ile kosztuje tradycyjna likwidacja spółki komandytowej?


Pierwszym kosztem tradycyjnej likwidacji spółki komandytowej jest wydatek na notariusza, który musi zaprotokołować uchwałę o rozwiązaniu spółki. Wiąże się to z wydatkiem około 800 złotych. Spółki komandytowe założone w systemie S24 mają możliwość podjęcia takiej uchwały z wykorzystaniem tego systemu i w ten sposób uniknięcia tego kosztu.

Następnie trzeba być gotowym do wydatków związanych ze zgłoszeniem otwarcia likwidacji sp. k. do sądu rejestrowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 350 złotych. W końcu, po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych, musisz przewidzieć również wydatek w wysokości 400 złotych od wniosku o wykreślenie spółki komandytowej z KRS.

Jeśli w trakcie likwidacji spółki komandytowej zajdzie potrzeba korzystania z pomocy profesjonalistów: księgowych, czy kancelarii – do kosztów likwidacyjnych należy dołożyć także wynagrodzenia z tego tytułu.

Cały stały koszt likwidacji spółki komandytowej nie powinien przekroczyć 1.500 złotych. W przypadku korzystania z pomocy zewnętrznej koszty te są większe

Podsumowanie wydatków:

– koszt notariusza: ok. 800 zł

– wniosek do KRS o otwarcie likwidacji: 350 zł

– wniosek do KRS o wykreślenie spółki: 400 zł

– koszt obsługi księgowej (na przykładzie biura OneOffice): od 800 złotych

– koszt obsługi prawnej (na przykładzie naszej Kancelarii): od 2000 zł

SUMA: 4.350 zł

Ile kosztuje uproszczona likwidacja spółki komandytowej?


Także w uproszczonej likwidacji sp. k. trzeba udać się do notariusza przed którym ustala się inny sposób zakończenia działalności spółki z pominięciem likwidacji. Nie unikniemy zatem kosztu w wysokości ok. 800 złotych na honorarium notariusza.

W tym postępowaniu unikamy procedury likwidacyjnej, dlatego nie trzeba zgłaszać otwarcia likwidacji do KRS, a i samych dokumentów księgowych i pracy prawnika jest znacznie mniej. Oznacza to, że kolejnym kosztem uproszczonej likwidacji spółki komandytowej jest wyłącznie 400 zł opłaty od wniosku o wykreślenie spółki z KRS oraz ewentualne wydatki na pomoc profesjonalistów.

Podsumowanie wydatków:

– koszt notariusza: ok. 800 zł

– wniosek do KRS o wykreślenie spółki: 400 zł

– koszt obsługi prawnej (na przykładzie naszej Kancelarii): od 1000 zł

SUMA: 2.200 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!