Ile czeka się na ogłoszenie upadłości spółki
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd przystępuje do jego rozpoznania. W tym czasie wniosek po pierwsze sprawdzany jest pod kątem wymogów formalnych. Sąd sprawdza zatem, czy wniosek zawiera odpowiednie informacje, załączniki i czy został on właściwie opłacony. Następnie, jeśli formalnie wniosek przeszedł pozytywną weryfikację, wniosek o upadłość spółki przekazywany jest do merytorycznego rozpoznania, gdzie badany jest stan niewypłacalności spółki.
Spis treści:
Ile czeka się na ogłoszenie upadłości spółki
W jakim terminie sąd ogłasza upadłość?
Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd ma obowiązek wydać w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Taki termin wynika wprost z art. 27 ustawy prawo upadłościowe. Niemniej w przypadku jego przekroczenia nie ma właściwie żadnych skutków.
W przypadku nadmiernego przeciągania rozpoznania wniosku można stosować monity do sądu, domagając się rozpoznania wniosku lub ewentualnie rozważyć złożenie skargi na przewlekłość postępowania.
W jaki sposób sąd rozpoznaje wniosek o upadłość?
Zasadą jest, że sąd rozpatruje wniosek o upadłość na posiedzeniu niejawnym. Nie powinniśmy zatem spodziewać się wyznaczenia rozprawy w sprawie o ogłoszenie upadłości. Podstawą rozpoznania wniosku o upadłość są dokumenty dołączone do wniosku o upadłość, które w założeniu mają pozwolić ocenić czy spółka jest niewypłacalna.
Niemniej sąd może zdecydować o wyznaczeniu posiedzenia i wezwaniu na nie dłużnika w celu jego wysłuchania. Wysłuchany może być także wierzyciel, jeśli wniosek o upadłość spółki pochodzi właśnie od niego. Wysłuchanie może jednak być – i zazwyczaj jest – przeprowadzane w formie pisemnej. W tym przypadku sąd zwraca się o przesłanie pisemnych oświadczeń w zakresie interesujących sąd upadłościowy okoliczności dotyczących wypłacalności spółki.
Nie ma również formalnych przeszkód do tego, by sąd w ramach prowadzonego postępowania dowodowego przesłuchał świadków lub zażądał przedstawienia dodatkowych dokumentów od dłużnika czy innych instytucji, jeśli jest to konieczne do rozpoznania wniosku o upadłość. Wyjątek jest jeden – w ramach tego postępowania sąd upadłościowy nie ma możliwości zasięgnięcia opinii biegłego.
Dobrze przygotowany wniosek o upadłość stanowi zazwyczaj wystarczającą podstawę do tego, by sąd upadłościowy mógł rozstrzygnąć o upadłości spółki. Warto zatem, aby wniosek ten był przygotowany rzetelnie i kompletnie – dzięki temu na postanowienie sądu o upadłości poczekamy zdecydowanie krócej.
Ile czeka się na ogłoszenie upadłości spółki
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.