Grzywna za niezłożenie sprawozdania finansowego – co zrobić?

grzywna za niezłożenie sprawozdania finansowego

„Martwa spółka” najczęściej nie składa sprawozdań finansowych. W końcu jest „martwa” i nie działa, prawda? Jeśli nie zostały złożone takie sprawozdania za dwa kolejne lata, sąd rejestrowy powinien wszcząć postępowanie o wykreślenie tej spółki z urzędu. Czy to robi? Najczęściej nie – mimo, że ma taki obowiązek.  To jednak nie tak, że sąd nie robi nic. Najczęściej pierwszą reakcją sądu jest wymierzenie grzywny za nieskładania sprawozdań finansowych. Kolejną reakcją będzie ponowienie tej kary. O tych karach chcemy dziś Ci opowiedzieć. Od teraz będziesz wiedział jak się zachować, gdy dostaniesz pismo w tej sprawie z sądu.

Grzywna za brak złożenia sprawozdań


Jeśli sąd rejestrowy stwierdzi, że sprawozdanie finansowe nie zostało złożone w pierwszej kolejności wezwie on członków zarządu ujawnionych w rejestrze do ich złożenia. Wyznaczy na to ustawowy termin 7 dni. Jeśli dostałeś takie pismo z sądu, jest to najlepszy czas, żebyś do nas się zgłosił! Wtedy mamy najwięcej możliwości do działania.

Jeśli spóźniłeś się ze złożeniem sprawozdania o kilka dni, nie ma powodu do paniki. Sąd rejestrowy zorientuje się, że spółka nie złożyła sprawozdań finansowych najczęściej po upływie dwóch, trzech lat.

Kara grzywny, jaką może nałożyć sąd po upływie określonego terminu może wynieść aż 15.000 złotych! Jej celem jest przymuszenie Ciebie do złożenia sprawozdania finansowego. Praktyka wskazuje na to, że jeśli dostałeś już wezwanie i nie zrobiłeś tego, o co prosił Cię sąd, to wkrótce dostaniesz informację o wymierzeniu pierwszej kary grzywny. Akta Twojej spółki będą bowiem od tej pory krążyć pomiędzy biurkiem referendarza i jego półką z napisem „oczekujące”. Ilekroć akta trafią na biurko referendarza, pierwszą jego myślą będzie, żeby wymierzyć grzywnę. To dużo łatwiejsze niż przeprowadzenie tego do czego przepisy zobowiązują sąd – czyli wszczęcia postępowania o wykreślenie spółki z urzędu.

Musisz też wiedzieć, że kara może być ponawiana – każda kolejna grzywna będzie wyższa od poprzedniej, a ich maksymalna łączna wysokość może wynosić aż milion złotych! Nie ma żartów z tym sądem!

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że razie złożenia sprawozdania lub umorzenia postępowania grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu. To jednak może być niewielkie pocieszenie, bo przy „martwych” spółka często sporządzenie sprawozdania – nawet czy najlepszych chęciach – bywa po prostu niemożliwe.

Co zrobić, gdy sąd rejestrowy wymierzył grzywnę


Jak powinieneś się zachować, jak sąd wymierzył lub zamierza wymierzyć Ci grzywnę. Po pierwsze jak najszybciej powinieneś się zająć sprawą – i to na poważnie. Bagatelizowanie sprawy spowoduje, że prędzej czy później będziesz miał komornika na koncie. Jeśli chciałbyś żebyśmy Ci pomogli powinieneś się z nami skontaktować najszybciej jak to możliwe. Wtedy mamy najwięcej możliwości, żeby Ci pomóc!

Przed grzywnami można się bronić na kilka sposobów.

Pierwsze co powinieneś przeanalizować to przede wszystkim to czy jesteś członkiem zarządu – czyli osobą, która ma obowiązek składania sprawozdania finansowe w spółce. Może składałeś rezygnację, ale nikt jej nie ujawnił w rejestrze? A może Twój mandat wygasł, bo upłynął okres Twojej kadencji? Albo może warto, żebyś szybko zrezygnował z funkcji członka zarządu i dalej w sprawie występował jako zatroskany obywatel?

Po drugie, powinieneś spróbować przekonać sąd, że wymierzenie grzywny jest bez sensu. Wymierzona Ci grzywna jest po to, żebyś złożył odpowiednie dokumenty do sądu rejestrowego. Jeśli z okoliczności sprawy wynika, że grzywny – nawet milionowe – nie doprowadzą do spełnienia tych obowiązków, sąd nie powinien ich wymierzać – a jeśli je już wymierzył – powinien je umorzyć.

Mając doświadczenie w tego typu sprawach wiemy co działa na sąd rejestrowy. Wobec tego, jeśli sąd wymierzył Ci grzywnę, albo zanosi się, że taką grzywnę dostaniesz – napisz do nas albo umów się na bezpłatną konsultację. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ci pomóc!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

22 thoughts on “Grzywna za niezłożenie sprawozdania finansowego – co zrobić?”

 1. Dzień dobry 🙂
  A co w przypadku, jeżeli nie jestem już członkiem zarządu od lipca 2023 roku, a sąd wydał kare grzywny za brak sprawozdania za 2022 rok? Czy mnie ona dotyczy?
  Jeżeli tak, to czy mogę się jakoś odwołać od tego ?

  1. adw. Krzysztof Lamparski

   Sąd popełnił błąd. Nie powinien obciążać Panią grzywną za brak złożenia sprawozdania finansowego jeśli nie jest już Pani członkiem zarządu. Koniecznie należy sie od tego odwołać, jeśli jest jeszcze na to termin (7 dni od momentu doręczenia Pani postanowienia. Środkiem zaskarżenia pewnie bedzie skarga na orzeczenie referendarza). Jesli nie, wnosić o umorzenie postepowania przymuszającego prowadzonego względem Pani 🙂 Jeśli będzie Pani miała problemy, proszę o kontakt – pomoge. Pozdrawiam! Krzysztof Lamparski 🙂

 2. Dzień dobry,
  czy jeśli przekroczymy termin określony w wezwaniu z KRS o dwa dni czy nadal musimy liczyć się z konsekwencjami nałożenia grzywny 3000,00 określonej w piśmie, czy jeśli obowiązek zostanie spełniony nawet po upływie terminu to sąd odstępuje od nałożenia kary ?

  1. adw. Krzysztof Lamparski

   Dzień dobry,

   nie, sąd nie nałoży grzywny w takim wypadku i umorzy postępowanie przymuszające względem spółki. Przynajmniej tak powinien się zachować 🙂
   Pozdrawiam!
   Krzysztof Lamparski

 3. dzień dobry, byłam prezesem spółki w latach 2014-2016 nie złożyłam sprawozdania i teraz dostałam grzywnę, sprawozdania nie mogę złożyć gdyż nie mam z tą spółką już nic wspólnego ani jakichkolwiek dokumentów co mogę w takiej sytuacji zrobić?

  1. adw. Krzysztof Lamparski

   Dzień dobry Pani Edyto,

   można zaskarżyć postanowienie o nałożeniu grzywny lub wnosić o jej umorzenie. To wszystko zależy na jakim etapie jest Pani. Zapraszamy do pilnej konsultacji – postaramy się podpowiedź konkretnie

 4. Dzień dobry.
  Czy Sąd może nałożyć grzywnę za niezłożenie sprawozdania z ubiegłego roku na członka zarządu wybranego w roku bieżącym?

    1. Wynika to z tego, że obowiązek ten istnieje na każdym kolejnym zarządzie, aż do czasu wykonania tego obowiązku. Nowi członkowie przejmują zatem obowiązki niedopełnione przez „starych” członków i mogą wobec tego ponosić konsekwencje ich niedopełnienia. Jednocześnie sąd nie może prowadzić postępowań przymuszających w stosunku do osób, które fizycznie nie mogą wypełnić tych obowiązków, a „stary” zarząd nie ma prawa reprezentowania spółki i nie może już uzupełnić dokumentów w KRS. Z tego tytułu rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu przed uprawomocnieniem się postanowienia o grzywnie powinna skutkować umorzeniem tej grzywny i wszczęciem postępowania przymuszającego względem nowego zarządu.

 5. Witam serdecznie. Jako Prezes Spółdzielni Socjalnej założonej w październiku 2020 roku zapomniałem złożyć sprawozdanie finansowe do 15 października bieżącego roku. Zrobiłem to dzień później. Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne z tego tytułu?
  Pozdrawiam.

 6. Dzień dobry. Czy w razie bezskutecznej egzekucji komorniczej grzywny od KRS,mimo nie złożenia sprawozdania ( martwa spółka,brak dokumentów) po umorzeniu postępowania przymuszajscego grzywny nadal będą egzekwowane? Dziękuję.

  1. Dzień dobry! Wraz z umorzeniem postępowania przymuszającego sąd powinien wydać postanowienie o umorzeniu grzywny. Jeśli tego nie zrobił, są dalej możliwości żeby grzywnę egzekwować. Według mnie sprawę powinno się formalnie doprowadzić do końca.

 7. Witam. Sąd rejestrowy nałożył na mnie 2000 zł grzywny,pismo otrzymałem 4 sierpnia 2021 r. W piśmie tym nie został wskazany termin uiszczenia grzywny,ani numer konta gdzie mam ja wpłacić. Po jakim czasie mogę się spodziewać komornika na koncie? Dziękuję.

  1. Dzień dobry, postanowienie o nałożeniu grzywny musi się pierw uprawomocnić, potem następuje wymiana korespondencji z wydziałem egzekucyjnym. Całość potrwa blisko dwa miesiące, choć może być to szybciej ale i dużo dłużej. Może warto sprawdzić, czy można grzywnę umorzyć? Zapraszamy do konsultacji – być może będziemy w stanie pomóc.

  1. Niezłożenie sprawozdania finansowego do właściwego organu KAS skutkuje wyczerpaniem znamion wykroczenia skarbowego w świetle z art. 80b Kodeksu karnego skarbowego, według którego, kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Za wykroczenie skarbowe grozi kara grzywny w wymiarze od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W bieżącym roku kara grzywny za wykroczenie skarbowe wyniesie zatem od 280 zł do 56 000 zł. Wysokość grzywny zależna jest naturalnie do powagi i częstotliwości naruszeń.

  1. Jakub Krzywoń

   Umorzenie grzywny nastąpi, gdy wykażemy, iż spełniony został obowiązek określony w wezwaniu sądu rejestrowego, nawet jeśli został spełniony po określonym terminie i po wydaniu postanowienia o nałożeniu grzywny. Jednakże, należy pamiętać, iż grzywny już zapłacone czy ściągnięte przez komornika, nie zostaną zwrócone. Dlatego wniosek o umorzenie grzywny czy jej nienakładanie często zamieszcza się w piśmie przewodnim, przy okazji wykonania zobowiązania sądu rejestrowego, wskazując właśnie na wykonanie zobowiązania.

  1. Jakub Krzywoń

   W pierwszej kolejności sąd wezwie nas do dobrowolnego uiszczenia grzywny w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeśli nie zapłacimy w tym terminie to sąd z urzędu wyda polecenie wszczęcia egzekucji należności i skieruje sprawę do komornika. Komornik zaś, niezwłocznie po otrzymaniu polecenia wszczęcia egzekucji dokona czynności koniecznych do wyegzekwowania należności, nawet jeżeli przepis szczególny uzależnia ich dokonanie od wniosku wierzyciela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!