upadłości spółki jej długi są umarzane
Oddłużenie upadłego polega na umorzeniu całości lub części zobowiązań upadłego niezaspokojonych w toku postępowania upadłościowego. Czy spółka, która ogłosiła upadłość może liczyć na takie umorzenie długów?
Spis treści:
Czy w przypadku upadłości spółki jej długi są umarzane?
Umorzenie zobowiązań nie dla upadłych spółek
Przepisy prawa upadłościowego przewidują możliwość umorzenia długów, które nie zostały wykonane w ramach postępowania upadłościowego – ale tylko jeśli chodzi o upadłych w postaci osób fizycznych. Osoba fizyczna, w stosunku do której ogłoszono upadłość może w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i właśnie umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym.
Dla spółek w postępowaniu upadłościowym takiej możliwości nie przewidziano, zatem w przypadku spółek nie ma możliwości prawnych do umorzenia jej zobowiązań. Szansą na redukcję zobowiązań dla spółek jest co najwyżej postępowanie restrukturyzacyjne, które jednak nie prowadzi ze swojego założenia do likwidacji spółki. Przeciwnie, ma ono na celu uzdrowić sytuację spółki i umożliwić jej dalsze funkcjonowanie na rynku. O restrukturyzacji więcej możecie Państwo przeczytać na blogu: https://cno-restrukturyzacje.pl/
O umorzenie niespłaconych zobowiązań po zakończonej upadłości mogą jednak starać się wspólnicy spółek, którzy odpowiadają bez ograniczeń za jej zobowiązania. Są to zatem: wspólnicy spółki jawnej, wspólnicy spółki partnerskiej, komplementariusze w spółce komandytowej – oczywiście pod warunkiem, że są to osoby fizyczne.
Czy w przypadku upadłości spółki jej długi są umarzane?
Co się dzieje ze spółką po zakończeniu postępowania upadłościowego?
Po zakończeniu postępowania upadłościowego spółka podlega wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców KRS. Określa to kodeks spółek handlowych, który stanowi, że w przypadku upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk.
Teoretycznie występuje w tym przypadku inna możliwość. Przepisy wskazują, że spółka nie ulega rozwiązaniu, w przypadku gdy postępowanie upadłościowe zostało zakończone w wyniku zaspokojenia wszystkich wierzycieli w całości lub zatwierdzenia układu albo gdy postępowanie upadłościowe zostało uchylone bądź umorzone. W praktyce jednak ,po wprowadzeniu do przepisów prawa odrębnego postępowania restrukturyzacyjnego, w przypadku upadłości spółki ta ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.