Posiadanie dostępu do spółki w systemie S24 umożliwia rozwiązanie spółki i postawienie spółki w stan likwidacji bez konieczności angażowania notariusza. To obniża koszt likwidacji o około tysiąc złotych, dlatego jeśli tylko można – warto skorzystać z tej opcji. Co jednak zrobić kiedy z jakichś powodów nie ma się dostępu do spółki, którą chce się zlikwidować w portalu S24?
Kiedy można zlikwidować spółkę przez system S24?
Rozpoczęcie likwidacji spółki przez Internet z wykorzystaniem systemu S24 dostępnego pod adresem: https://ekrs.ms.gov.pl/s24/ jest możliwa dla spółek, które zostały zarejestrowane z jego wykorzystaniem. Jeśli zatem utworzyliśmy spółki przez S24 jest duża szansa, ze uda się także ją rozwiązać (podjąć uchwałę o rozwiązaniu) z wykorzystaniem tego portalu.
Nie ma takiej możliwości jeśli po rejestracji spółki dokonywaliśmy jakieś zmiany w spółce w tradycyjnej formie. Jeśli zatem umowa spółki była potem zmieniana u notariusza lub doszło np. do sprzedaży udziałów z wykorzystaniem umów z podpisami notarialnie poświadczonymi, tracimy możliwość rozwiązania spółki przez S24. Jeśli zaś wszystkie zmiany były dokonywane i procedowane w ramach systemu S24, zachowamy możliwość rozpoczęcia likwidacji przez Internet.
Czy można odzyskać dostępu do swojej spółki w systemie S24?
Zdarza się jednak, że wspólnicy nie posiadają dostępu do swojej spółki w systemie S24 lub nie mają pełnych uprawnień do niej. Dzieje się tak najczęściej gdy spółkę rejestrował pełnomocnik lub osoba, z którą utraciliśmy kontakt. Czy można odzyskać w jakiś sposób do swojej spółki? Zapytaliśmy o to pomoc eKRS i otrzymaliśmy następującą odpowiedz:
– Jeżeli spółka była rejestrowana za pośrednictwem systemu S24 i jest w systemie utworzony profil spółki, istnieje możliwość udostępnienia spółki z jednego konta na drugie. Spółkę może udostępnić osoba, która zakładała profil podmiotu na swoim koncie. Po zalogowaniu się do systemu przechodzimy do zakładki „Moje przedsiębiorstwa” i wybieramy Spółkę, która ma zostać udostępniona. Po załadowaniu się strony, w sekcji „Edytuj Przedsiębiorstwo”, klikamy w przycisk „Udostępnij”. Następnie należy kliknąć w przycisk „Udostępnij sprawę użytkownikowi”. Zostanie otwarte nowe okno. Wskazanie użytkownika jest realizowane przez wprowadzanie adresu email i uruchomienie przycisku „Udostępnij”. Po przejściu wszystkich kroków udostępniona a spółka pojawi się na koncie drugiego Użytkownika.
– W przypadku gdy nie ma dostępu do konta na którym spółka była rejestrowana, w celu dokonywania zmian w spółce rekomendujemy założenie nowego konta w Systemie S24, a następnie utworzenie nowego Profilu Podmiotu. W tym celu należy założyć profil spółki o identycznej nazwie jak w KRS, w zakładce „Moje Przedsiębiorstwa” należy kliknąć opcję „Dodaj przedsiębiorstwo”; Następnie należy przepisać aktualną treść umowy spółki do systemu i ją podpisać – bez umowy spółki system nie dopuszcza do rejestracji dokumentów zmianowych. W celu przepisania umowy spółki w zakładce „Dokumenty” należy kliknąć „Dodaj nowy dokument” i wypełnić oraz podpisać dokument „Umowa spółki”. Po wykonaniu ww. czynności będzie możliwe tworzenie dokumentów zmianowych dla spółki: z o.o., jawnej lub komandytowej (klikając „Dodaj dokument” w zakładce „Dokumenty” a następnie „Dodaj nowy wniosek” w zakładce „Wnioski”, do którego załącza się wcześniej utworzone dokumenty).
Jak się zatem okazuje, mając umowę spółki można odzyskać dostęp do swojej spółki w systemie S24 i zaoszczędzić na notariuszu otwierając likwidację właśnie przez Internet. Wystarczy założyć profil dla swojej spółki i przepisać umowę spółki. Oczywiście robi się to wybierając dostępne opcje, więc trwa to dość krótko.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.