Co zrobić, jeśli nie mam dostępu do spółki w systemie S24? Odzyskaj dostęp do swojej spółki.

Posiadanie dostępu do spółki w systemie S24 umożliwia rozwiązanie spółki i postawienie spółki w stan likwidacji bez konieczności angażowania notariusza. To obniża koszt likwidacji o około tysiąc złotych, dlatego jeśli tylko można – warto skorzystać z tej opcji. Co jednak zrobić kiedy z jakichś powodów nie ma się dostępu do spółki, którą chce się zlikwidować w portalu S24?

Kiedy można zlikwidować spółkę przez systemS24?

Likwidacja spółki zarejestrowanej w systemie S24

Rozpoczęcie likwidacji spółki przez Internet z wykorzystaniem systemu S24 dostępnego pod adresem: https://ekrs.ms.gov.pl/s24/ jest możliwa dla spółek, które zostały zarejestrowane z jego wykorzystaniem. Jeśli zatem utworzyliśmy spółki przez S24 jest duża szansa, że uda się także ją rozwiązać (podjąć uchwałę o rozwiązaniu) z wykorzystaniem tego portalu.

Utrata możliwości likwidacji spółki przez S24 w przypadku zmian u notariusza

Możliwość likwidacji przez S24 jest wykluczona, jeśli po rejestracji spółki dokonano jakichkolwiek zmian w formie tradycyjnej, np. u notariusza. Zatem jeśli umowa spółki była zmieniana notarialnie lub doszło do sprzedaży udziałów w formie umów z notarialnym poświadczeniem podpisów, opcja rozwiązania spółki w systemie S24 jest niedostępna. Jeśli jednak wszystkie zmiany były przeprowadzane w systemie S24, likwidacja przez Internet pozostaje możliwa.

Czy można odzyskać dostęp do swojej spółki w systemie S24?

Problem z dostępem do spółki w systemie S24

Zdarza się jednak, że wspólnicy nie posiadają dostępu do swojej spółki w systemie S24 lub nie mają pełnych uprawnień do niej. Dzieje się tak najczęściej, gdy spółkę rejestrował pełnomocnik lub osoba, z którą utraciliśmy kontakt. Czy można odzyskać w jakiś sposób do swojej spółki? Zapytaliśmy o to pomoc eKRS i otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Proces udostępnienia spółki na inne konto w systemie S24

Jeżeli spółka była rejestrowana za pośrednictwem systemu S24 i jest w systemie utworzony profil spółki, istnieje możliwość udostępnienia spółki z jednego konta na drugie. Spółkę może udostępnić osoba, która zakładała profil podmiotu na swoim koncie. Po zalogowaniu się do systemu przechodzimy do zakładki „Moje przedsiębiorstwa” i wybieramy Spółkę, która ma zostać udostępniona. Po załadowaniu się strony, w sekcji „Edytuj Przedsiębiorstwo”, klikamy w przycisk „Udostępnij”. Następnie należy kliknąć w przycisk „Udostępnij sprawę użytkownikowi”. Zostanie otwarte nowe okno. Wskazanie użytkownika jest realizowane przez wprowadzanie adresu email i uruchomienie przycisku „Udostępnij”. Po przejściu wszystkich kroków udostępniona a spółka pojawi się na koncie drugiego Użytkownika.

Zakładanie nowego profilu spółki, w przypadku braku dostępu do pierwotnego konta

W przypadku gdy nie ma dostępu do konta, na którym spółka była rejestrowana, w celu dokonywania zmian w spółce rekomendujemy założenie nowego konta w Systemie S24, a następnie utworzenie nowego Profilu Podmiotu. W tym celu należy założyć profil spółki o identycznej nazwie jak w KRS, w zakładce „Moje Przedsiębiorstwa” należy kliknąć opcję „Dodaj przedsiębiorstwo”; Następnie należy przepisać aktualną treść umowy spółki do systemu i ją podpisać – bez umowy spółki system nie dopuszcza do rejestracji dokumentów zmianowych. W celu przepisania umowy spółki w zakładce „Dokumenty” należy kliknąć „Dodaj nowy dokument” i wypełnić oraz podpisać dokument „Umowa spółki”. Po wykonaniu ww. czynności będzie możliwe tworzenie dokumentów zmianowych dla spółki: z o.o., jawnej lub komandytowej (klikając „Dodaj dokument” w zakładce „Dokumenty” a następnie „Dodaj nowy wniosek” w zakładce „Wnioski”, do którego załącza się wcześniej utworzone dokumenty). 

Podsumowanie

Mając dostęp do systemu S24, można odzyskać kontrolę nad spółką i przeprowadzić proces likwidacji online, co może przynieść oszczędności i skrócić czas procedury. Zapraszamy do skorzystania z możliwości uzyskania wsparcia prawnego przy odzyskiwaniu dostępu lub przeprowadzaniu likwidacji przez S24, aby zapewnić sprawne zakończenie wszelkich formalności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.8 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz pomocy lub porady adwokata?

Szukasz pomocy prawnej przy likwidacji lub upadłości swojej spółki?

Dzwoniąc na numer (+ 48) 535 954 779 dodzwonisz się bezpośrednio do adwokata Krzysztofa Lamparskiego z którym będziesz mógł omówić swoją sprawę!