Przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w prostych słowach zawierają obowiązek wszczęcia z urzędu postępowania o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w przypadku gdy zajdzie jedna z wymienionych w art. 25a ust. 1 przypadkach. Takimi przypadkami są m. in. oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości z tego powodu, że majątek niewypłacalnej spółki nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, brak złożenia rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe mimo wezwania sądu rejestrowego czy też wydanie postanowienia o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu.
Nie ma tutaj właściwie pola do interpretacji
Jeśli zachodzą okoliczności wskazane w ustawie, Sąd Rejestrowy ma wszcząć postępowanie o rozwiązanie podmiotu. Przyczyna wywołuje skutek – bez pola na uznaniowość czy tak zwany „luz decyzyjny”.
Oczywiście Sąd Rejestrowy może nie wiedzieć, że te przesłanki w stosunku do danego podmiotu wystąpiły lub je przegapić. Nie powinno to dziwić, bo nie od dziś Sądy Rejestrowe nie wyrabiają się z podstawowymi obowiązkami. Dlatego w ramach naszej usługi dajemy Sądowi Rejestrowemu na tacy informację o wystąpieniu w stosunku do spółek, które chcemy wykreślić przesłanki lub przesłanek wskazanych w przepisie. Co więcej, wraz z naszym wnioskiem staramy się dostarczyć Sądowi odpowiednie dowody – prosząc Sąd wyłącznie o to, by zrobił to czego wymaga od niego przepis.
Co robi Sąd Rejestrowy?
W wielu przypadkach rzeczywiście wszczynają postępowanie w tym zakresie! To nasze małe sukcesy! Ale nie zawsze jest tak łatwo!
Zdarza się bowiem, że Sąd wydaje postanowienie o odstąpieniu od wszczęcia postępowania z uwagi na to, że sąd rozpatrujący wniosek upadłościowy rok (!) wcześniej wydał orzeczenie oddalające wniosek o upadłość z uwagi na brak majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów tego postępowania. Jednocześnie orzekł on o braku podstaw do rozwiązania dłużnika bez przeprowadzania postępowania upadłościowego. W tym wypadku referendarz sądowy poszedł ostro na skróty, co postanowiliśmy mu wytknąć w naszej skardze.
Po pierwsze, całkowicie pominął, że sytuacja spółki przez rok mogła się zmienić, a opieranie się na ustaleniach sądu upadłościowego sprzed 12 miesięcy i pominięcie przedstawionych przez nas dowodów może nie być najlepszym pomysłem.
Po drugie, procedura nie pozwalała mu odstąpić od tego postępowania, jeśli istnieje postanowienie oddalające wniosek o upadłość z uwagi na brak majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego – czyli przesłankę do wszczęcia postępowania o wykreślenie spółki z urzędu. Jeśli Sąd wszcząłby postępowanie, mógłby ustalić, że spółka prowadzi działalność lub ma zbywalny majątek, ale bez tego jest to działanie „bez żadnego trybu”.
Innym razem Sąd wydał postanowienie o odmowie wszczęcia z urzędu postępowania o rozwiązaniu spółki z uwagi na to, że w aktach rejestrowych spółki był sprzeciw wierzyciela na wykreślenie tej spółki z rejestru. Bardzo przyjemnie pisało się nam wtedy skargę na orzeczenie referendarza wskazując, że w takim wypadku Sąd może co najwyżej umorzyć postępowanie, ale żeby je umorzyć musi wpierw je wszcząć i przeprowadzić postępowanie ustalające, czy istnieją jakieś okoliczności przemawiające przeciwko rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w tym w szczególności okoliczności uzasadnione interesem wierzyciela. Muszą Państwo także wiedzieć, że referendarz w tej sprawie nie widział też sprzeciwu z ustawy o KRS wskazującego, że istnienie niezaspokojonych zobowiązań ciążących na podmiocie wpisanym do Rejestru lub nieściągalnych wierzytelności nie wyłącza możliwości orzeczenia o rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Doprowadzenie do skutecznego wykreślenia spółki bez postępowania likwidacyjnego nie zawsze jest proste, szybkie i przyjemne. Z naszą pomocą rzetelnie ocenisz szanse na ten tryb, a w razie niechęci Sądu Rejestrowego do stosowania prawa tak jak stanowią przepisy, doprowadzimy sprawę do pomyślnego końca!
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Kliknij gwiazdki, aby ocenić!
Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten artykuł.